Sithen Sum: Self-Education – Something helpful you hardly find at schools
ស៊ុមស៊ីថែន អត្ថបទនិយាយ ” ការអប់រំខ្លួនឯង៖ រឿងរ៉ាវដែលមានអត្ថប្រយោជន៍អ្នកពិបាកនិង ស្វែងរក នៅសាលារៀន “
ស៊ីថែនជាសហម្ចាស់កម្មសិទ្ធនៃសេវាកម្មបកប្រែភាសាCallMeដែលរូបគាត់បានចាប់ផ្តើមដោយ មិនមានមូលធនឡើយ។គាត់ជាអ្នកតំណាងទូទៅនៃក្រុម “កុនខ្មែរកូនខ្មែរ” ដែល ធ្វើដោយយុវជន ស្ម័ក្រចិត្តកម្ពុជាជាច្រើនចូលរួមបង្កីនភាពយន្ត និងជាប្រធាននៃ Mastermind Club។
គំរោងថ្មីៗរបស់គាត់ គឺ វិបសាយ Cambodian Hero រៀបចំឯកសារពីវិរៈបុរសល្បីៗក្ នុងប្រវត្តិសាស្រ្ត និង ដែលមានជីវិតមកដល់សព្វថ្ងៃ។ស៊ីថែននិយាយ “ការចូលរួមទាំង អស់នេះជាលទ្ធផលឬជាផ្នែកនៃអ្វីដែលខ្ញុំហៅថាការអប់រំខ្លួនឯងដែលជាឧបករណ៍ដែល មានស្រាប់ ប៉ុន្តែមិនទាន់បានប្រើប្រាស់ក្នុងការសិក្សានិងការ ចែករំលែករឿងរ៉ាវជាមួយអ្ នកដឹកនាំប្រទេសកម្ពុជានៅពេលអនាគតនៅឡើយ។”
Sithen is the co-owner of CallMe translation services, which he started up with no capital. He is also General Representative of “Kon Khmer Koun Khmer,” a film collective run by Cambodian young volunteers, and the President of “Mastermind Club.” His current project is the “Cambodian Hero Web Site,” documenting prominent historic and living Cambodian nationals. Sithen says, “All these involvements are the results or parts of what I call ‘Self-Education,’ which is a long-time, yet unused tool of learning and sharing things with Cambodian future leaders.”