Rob Lemkin and Sambath Thet: Lessons Learned from Enemies of the People
រូបឡែមឃីន និង ថេត សម្បត្តិ់ ប្រធានបទៈ មេរៀនដែលបានរៀនពីសត្រូវនៃមនុស្សជាតិដោយសំ អាងលើឯកសារ ” សត្រូវនៃមនុស្សជាតិ ” ពលរដ្ឋខ្មែរទាំងប្រុសទាំងស្រីក្នុងសម័យប៉ុលពតដែល ត្រូវបាន គេកាប់សំលាប់ជាច្រើននាក់ ពីទាហានថ្មើជើងដែលអារបំពង់កមេដឹកនាំបក្សមនោគមន៍ វិជ្ចា នួន ជា អាកា បងទីពីរ បានបង្ហើបនូវរឿងរ៉ាវដែលបានលាក់ទុកអស់រយៈពេល៣០ឆ្នាំ ដើម្បី ផ្តល់នូវសក្ខីកម្ម ដែលមិនដែលបានឮនិងបានឃើញពីមុនមក ។ ក្
នុងខ្សែភាពយន្តការធ្វើដំណើររបស់សម្បត្តិគឺមិនបានរក ឃើញថាតើក្រុមគ្រួសាររបស់គាត់ ត្រូវបានគេសម្លាប់ដោយរបៀបណាទេ ប៉ុន្តែតើហេតុអ្វីបីនាជាពួកគេ ស្លាប់។ ក្នុងការធ្វើដូច្នេះ ជាលើកទីមួយដែលគាត់បានឮនិងបានយល់ពីរឿងពិតនៃសោកនាដកម្មរបស់ប្រ ទេសគាត់ នៅក្នុងខ្សែរឿងដេលបានរៀបចំយ៉ាងពិសេសសំរាប់ TEDxPhnomPenh អ្នកសហការ ផលិត និង អ្នកសហការដឹកនាំ រូប ឡែមឃីន ធ្វើការពន្យល់ពីមេរៀនដែលបានរៀនពីការផលិតខ្សែ ភាពយន្ត និង ពីអ្វីដែលគាត់បានឃើញវា ជាអត្ថប្រយោជន៍សំរាប់ប្រទេសកម្ពុជាឈានទៅ រកសន្តិភាព និង ការផ្សៈផ្សាជាតិ។ សម្បត្តិនិងចូលរួមក្នុងព្រិត្តិការនោះ ដើម្បីណែរនាំពីការ បង្ហាញខ្សែភាពយន្ត និងចែក រំលែកគំនិតរបស់គាត់ក្នុងការស្ថាបនាអនាគតនៃប្រទេសកម្ពុជា។
In the documentary “Enemies of the People,” the men and women of the Khmer Rouge who perpetrated the massacres—from the foot-soldiers who slit throats to the party’s ideological leader, Nuon Chea (a.k.a. Brother Number Two)—break a 30-year silence to give testimony never before heard or seen. The film is Sambath’s journey to discover not how his family was killed, but why they died. In doing so, he hears and understands for the first time the real story of his country’s tragedy.
In a video presentation prepared especially for TEDxPhnomPenh, Co-Producer and Co-Director Rob Lemkin explains some of the lessons learned from making the film, and how he sees it as important for Cambodia to move toward peace and reconciliation. Sambath will be at the event to introduce the video presentation, and share his thoughts on building the future of Cambodia.